info@eresmedical.com.pl Logo producenta lamp operacyjnych i diagnostycznych RIMSA Logo producenta lamp operacyjnych i diagnostycznych RIMSA
4 stars - based on 250 reviews
100
Płouszowice Kol. 64b, Tomaszowice 21-008
+48 815 020 070 PLN Hours: Mo-Fr 08:00-16:00
3 sierpnia 2016

Człowiek i światło

Wpływ światła na pracę lekarzy.

Odpowiednie oświetlenie na sali operacyjnej daje komfortowe warunki pracy, zmniejsza poziom stresu, ogranicza zmęczenie i zwiększa wydajność.

Jakość sztucznego oświetlenia ma zatem ogromne znaczenie i jest wprost proporcjonalna do stopnia trudności wykonywanych czynności.

Najbardziej istotnym parametrem przy ocenie sztucznego światła jest wskaźnik odwzorowania kolorów (CRI), który mierzy zdolność źródła światła do wiernego odtworzenia rzeczywistych kolorów oświetlanego obiektu.

Wartość wskaźnika CRI równa lub większa od 85 jest zwykle traktowana jako wysoka i wskazuje, że źródło światła ma dobre właściwości oddawania barw. Wartość ta była przedmiotem badań CIE (Międzynarodowa Komisja ds. Oświetlenia) i jest wartością minimalną dla lamp chirurgicznych według standardu IEC 60601-2-41. Wartość parametru CRI określa się za pomocą uśrednienia wartości dla ośmiu różnych barw (R1 do R8), uwzględniając różny stopień percepcji ludzkiego oka dla różnych długości fal.

Krzywa widzenia

      Zakres długości fal widzialnych

 

Krzywa wrażliwości ludzkiego oka

Zakres promieniowania elektromagnetycznego widoczny dla ludzkiego oka to ok. 380nm do 780nm. Oko ludzkie jest najbardziej wrażliwe na promieniowanie o długości fali ok. 550nm (zielono-żółty), a percepcja drastycznie spada dla ultrafioletu i podczerwieni (patrz rys. poniżej). Kiedy połączymy wszystkie odbierane długoci fal w całość otrzymamy wrażenie obserwowania światła białego.

 

Odpowiednie oświetlenie na sali operacyjnej i jego ogromne znaczenie jest związanie z koniecznością zapewnienia wiarygodności odwzorowania informacji wizualnych postrzeganych przez chirurga podczas operacji.

RIMSA, inspirowana naturą, wybrała do lamp typu LED teperatrę barwową 5.000 K, bardzo zbliżoną do temperatury naturalnego światła słonecznego w zenicie.